printSkriv til Ringsted Kommune

Virksomhedscentrene virker

Beskæftigelsesministeriet igangsatte i 2009 en kampagne for at øge antallet af ledige borgere i virksomhedspraktik. Målgruppen er borgere med problemer udover ledighed, som er klar til en indsats for at nærme sig arbejdsmarkedet.
24. 01. 2011
Virksomhedscentrene virker. Foto: Colourbox

Sørup Herregaard, Hotel Scandic og EuroSpar (tidligere SuperBest) har allerede i foråret 2010 indgået aftale med jobcentret om oprettelse af et virksomhedscenter og senest har også Kvickly indgået en tilsvarende aftale.

 

Virksomhedscentrene i Ringsted har vist sig at have en overraskende god effekt for borgerne. Så god, at Arbejdsmarkedsstyrelsen i 2010 har udnævnt Jobcenter Ringsted til gazellevirksomhed i 2010 og anvendt jobcentrets metoder til en best practise case, hvor andre jobcentre kan hente inspiration.

 

Arbejdsmarkedsudvalgets formand, Britta Nielsen, fortæller, at både virksomheder og jobcentret har lagt et stort arbejde i at få virksomhedscentrene til at fungere.

 

- Mentorerne evner virkelig at få disse mennesker til at vokse og praktikanterne trives med at få en rigtig jobfunktion på en rigtig arbejdsplads. For flere af dem har det været første gang, de har været på en arbejdsplads, og de oplever nu, at de faktisk kan noget, og at de er vellidte af kollegerne. Og samarbejdet viser også, at erhvervslivet og Jobcentret kan opnå gode resultater sammen, også når det drejer sig om mennesker, som har behov for særlig støtte til at klare en arbejdsdag, tilføjer Britta Nielsen.

 

Hvert virksomhedscenter har oprettet fire praktikpladser og har stillet nogle engagerede medarbejdere til rådighed som mentorer. Praktikanterne kan afprøve forskellige jobfunktioner samtidig med, at de får den nødvendige støtte til at fungere på arbejdspladsen. Placeringen af borgere i virksomhedscentrene er omhyggeligt tilrettelagt, så borgerne får tilbud om praktik netop der, hvor de bedst kan passe ind. Derfor kan virksomhedscentrene også tilbydes til borgere med blandt andet misbrugsproblemer, som ellers ikke tidligere har fået jobrettet aktivering. Flere misbrugere har i løbet af deres praktik fået stabiliseret deres misbrug og er blevet afklaret til at komme videre i livet, i f.eks. fleksjob, løntilskud eller ordinært job. Virksomhedscentrene fungerer også som et netværk til andre virksomheder, hvor praktikanterne får hjælp til at søge job efter virksomhedspraktikken.

 

Kampagnemål 1 nået allerede i 2010

Der er to mål med indsatsen i virksomhedscentrene. Mål 1 er, at mindst 54 borgere i målgruppen skal være i virksomhedspraktik eller løntilskud i juni 2011. Det mål nåede jobcentret allerede i april 2010 og i november var antallet 65 personer.

 

Mål 2 er, at 20 pct. af praktikanterne skal være selvforsørgende fire uger efter at praktikken er slut, og her er Jobcentret godt på vej med lidt over 15 pct.

 

- Vi forventer at fortsætte indsatsen og håber at udvide yderligere i 2011. Vi vil gerne kunne tilbyde endnu flere forskellige jobfunktioner, så praktikken kan blive attraktiv for endnu flere borgere, slutter Britta Nielsen.

 

Søg i nyheder